Osuszacze budowlane to urządzenia, które doskonale sprawdzą się zarówno w nowo wybudowanych budynkach, jak i w tych, które już istnieją, a wilgoć stanowi w nich poważny problem. Zbyt duża wilgotność ma negatywny wpływ nie tylko na jakość i trwałość wykończenia obiektu, ale również na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Jeżeli nie zostanie usunięta, wówczas może doprowadzić do poważnych uszkodzeń budynku. W tym celu warto sięgnąć po dobrej jakości osuszacze budowlane.

Dlaczego stosowanie osuszaczy budowlanych to dobre rozwiązanie?

Zastosowanie osuszaczy budowlanych pozwala na skuteczne pozbycie się wilgoci (mającej destrukcyjny wpływ nie tylko na stan budynku, ale również na zdrowie jego użytkowników). W przypadku istniejących już budynków usuwanie wilgoci to najlepszy sposób na zahamowanie powstawania strzępek grzybni, a tym samym uniknięcie konieczności odgrzybiania budynku w przyszłości, co jest nie tylko trudne do wykonania, ale również dość kosztowne.

Dlaczego warto sięgać po osuszacze budowlane? Przede wszystkim ze względu na:

  • możliwość uzyskania przy ich pomocy odpowiedniego komfortu klimatycznego,
  • dobre zabezpieczenie metali przed korozją,
  • zapobieganie zbrylaniu się materiałów (co generowałoby straty i konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na placu budowy),
  • zapobieganie kondensacji pary wodnej,
  • zapobieganie rozwojowi grzybów, pleśni i innych bakterii.

Użycie osuszacza budowlanego będzie skuteczne tylko wtedy, gdy jego typ zostanie dopasowany do wielkości i stopnia zawilgocenia pomieszczenia.

Jaki osuszacz budowlany warto wybrać?

Tak naprawdę istnieje wiele różnych typów osuszaczy wywołanych, nie wszystkie jednak będą działały równie skutecznie. Na uwagę zasługują przede wszystkim osuszacze kondensacyjne (budową nieco zbliżone do systemów klimatyzacyjnych) oraz osuszacze adsorpcyjne.

Osuszacze kondensacyjne wyposażone zostały w kondensator i dwa wymienniki ciepła (grzejący i chłodzący) oraz dodatkowy wentylator. Urządzenia są bardzo wydajne i bez przeszkód można stosować je nawet w pomieszczeniach o bardzo wysokim poziomie wilgotności. Osuszacze adsorpcyjne, zgodnie z nazwą w swoim działaniu wykorzystują zjawisko adsorpcji. Adsorbent przyciąga i gromadzi wilgoć, usuwając ją z pomieszczenia. Jest to urządzenie bardzo skuteczne w swoim działaniu, jednak nie warto ich stosować w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności – tu bezkonkurencyjne będą osuszacze kondensacyjne. Warto pamiętać, że nie ma potrzeby, by w przypadku chęci jednorazowego wykorzystania tego typu urządzenia, decydować się na jego zakup. Istnieje możliwość wynajmu. Oferty najprościej znaleźć w internecie pod hasłem osuszacz budowlany wynajem.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając osuszacz budowlany?

Zasada działania większości osuszaczy budowlanych jest taka sama, dlatego też wybierając urządzenie, warto mieć na uwadze jego dodatkowe możliwości. Im więcej dodatkowych funkcji, tym większa jest skuteczność działania urządzenia. Co w szczególności zasługuje na uwagę? Dobrej jakości urządzenia posiadają miernik wilgotności (higrostat) czy regulator poziomu wilgotności (higrostat). Taktyczny w zastosowaniu tego typu urządzeń jest również licznik mierzący czas jego pracy.

Zastosowanie osuszaczy budowlanych to niezawodny sposób na skuteczne pozbycie się wilgoci. Z tego też powodu są bardzo często stosowane nie tylko świeżo wybudowanych obiektach, ale także i w tych istniejących już od dłuższego czasu, w których poziom wilgotności zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy.